Toitlustus
Kõige lähem toitlustuse pakkuja asub Saabolda külas - Toomemäe talurestoran Maagõkõnõ. Toitlustusteenust kohaletoomisega tasub ka küsida Seto Tsäimajast.
Kõige lähem toitlustuse pakkuja asub Saabolda külas - Toomemäe talurestoran Maagõkõnõ. Toitlustusteenust kohaletoomisega tasub ka küsida Seto Tsäimajast.
13.05.2022 - 13.05.2025
13, mail 2022 avati Saatse muuseumis uue piiriteemaline püsiekspositsioon.
Uue näitusala väljatöötamisel oli peamiseks partneriks Blueray OÜ, kel pikaaegne kogemus muuseumivaldkonnas. Näituseala visuaalse poole aitas paika saada sisearhitektuuribüroo Ruumimeister.
Saatse muuseum on vanim praegusel Eesti Vabariigi territooriumil asuv Setomaa muuseum, millele pani 1974. aastal aluse Saatse kooli kauaaegne õpetaja ja direktor Viktor Veeber. Ühtlasi on tegu kõige piiriäärsema Setomaa Muuseumide koosseisu kuuluva muuseumiga. OÜ Blueray tegevjuht ja uue ekspositsiooni kuraator Mairo Rääsk selgitab: „Olen veendunud, et Saatse on piiriteema avamiseks parim koht. Juba siia saamiseks tuleb kaks korda ületada Vene Föderatsiooni piir, mis pärast Venemaa kallaletungi Ukrainale on hoopis teistlaadne kogemus. Saatse suurimaks trumbiks on selle väga erilise paiga sümbolväärtus nii otseses kui laiemas tähenduses. Peale tugeva füüsilise piiride tunnetamise kogemuse, aitab Saatse paigana avada ka piiri mõistet vaimsel tasandil.“ Kuna näituse keskmes on setod, on esikohale seatud identiteedi ja kultuuriga seotud piirimõisted ja nende erinevad aspektid.
Saatse muuseumi poolt on uue väljapaneku sünniga tihedalt seotud olnud Setomaa Muuseumid juhataja Merily Marienhagen: „Setomaa Muuseumide kontekstis on oluline vaadelda seto kultuuri erinevatest perspektiividest, et saada kultuurist sügavam ja mitmekesisem ülevaade. See annab ka võimaluse olemasolevat kultuuri paremini mõista ja mõtestada. Piiri mõiste olulisus seto kultuuri kontekstis on vaadeldav nii lähiajaloosündmuste keerises, kuid juba Petseri kloostri ja Vastseliina ordulinnuse aegadest.“ Setomaa on unikaalne ja omapärane piiriala ning siinsete piiride muutumine on oma jälje jätnud ka siin elavatesse inimestesse. Lisaks valitud esemetele ja lugudele aitavad piiri lahti mõtestada ka interaktiivsed Euroopa ja Setomaa kultuurikaardid ja joonisfilm, mis loodud spetsiaalselt selle näituse tarbeks.
Täiendust sai ka Saatse muuseumi väliala. Õueekspositsiooni lisandus mobiilirakendusena toimiv maastikumäng „Väigokõnõ Setomaa“, mis viib mängijad rändama Setomaa erinevatesse nulkadesse. Orienteerumismäng hõlmab ca 2 ha suurust maa-ala, kuhu tekib omalaadne mini-Setomaa koos 12 nulgaga. Rännakul saab tegevusülesannete abil tuttavaks mõiste „piir“ erinevate tähendustega ja selgemaks Setomaa jaotumine nulkadesse. Mujal Eestis sellist määratlust ei tunta.
14.06.2025 - 31.08.2025
Saatse Muuseumi kõrvalhoones on avatud Ketlin Kuusingu näitus/ruumiinstallatsioon „Ema tuba“
Kuusing veetis lapsepõlvesuved Jatsmani külas, oma vanavanaema kodus, mis asub Saatsest umbes 6 kilomeetri kaugusel idas, Venemaa territooriumil. Pärast koroonaepideemiat ning Ukraina-vastase agressiooni algust pole Kuusingul enam olnud võimalik Jatsmanis käia.
Kahe riigi vaheline piir, mis jookseb niigi läbi Setomaa ning seega eraldab ka paljusid seto perekondi, on muutunud ületamatuks. „Ema tuba“ on katse hoida ühendust globaalse poliitika tõttu eraldatud inimestega ning pühitseda sedakaudu ühe kultuuri meelelaadi, mis on haaranud ja sünteesinud eripalgelisi mõjusid. Kohad võivad muutuda füüsiliselt kättesaamatuks, ent nendes kohtades elavate inimeste hoolivus, lahkus ja rõõm jäävad püsima; jäävad ühendama ja ülendama.
„Ema toa“ keskne teos on Jatsmani külast pärit pühaserätt ehk ikoonilina, mida kunstnik kasutab ruumis sarnaselt pühasenulgale ehk ikooninurgale. Rätti ümbritsevad teised esemed, mis seonduvad kunstniku jaoks ühtaegu isikliku läheduseigatsusega ja laiema piireületava kohavaimuga.
Ruumiinstallatsioon valmis koostöös EKA sisearhitektuuri tudengitega: Gert Christjanson, Annemette Kofoed, Rebeka Kollo, Kristiina Theresa Kuusik, Liina Pärn, Jaan Repnikov, Markus Sirg, Ulvi Tiit, Marleen Začek, Linda Zupping. Autor tänab: Miralda Viśnev, Alvi Nigola, Vaike Heinsoo, Mai Kuusing, Ahto Raudoja, Tea Korela, Triinu Liis Tarros, Elvi Nassar, Aare Hõrn, Andreas Põld, Gregor Taul, Mariann Drell, Jüri Kermik, Oliver Kanniste, Enno Kõllamägi, Maria Port, Taavo Idarand, Anna Grete Konsap, Henri Kaarel Luht.
Toetajad: Toomas Orutar, Setomaa Muuseumid, Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Kultuurkapital Sõnad: Jan Kaus Graafiline disain: Kätriin Reinart Tõlked: Toimetaja tõlkebüroo
Näitusele sissepääs tasuta