Saatse Muuseum

Kui Viktor Veeber 1974. aastal Saatse külla muuseumi asutas, olid muuseumimajas koolitunnid juba lõppenud. Endisest vanast koolimajast sai koduloomuuseum, mille peamiseks eesmärgiks oli tutvustada seda unikaalset piirkonda, kus on säilinud setode kultuur ja nende eriline maailmakäsitlus.

Saatse muuseum on põneva ajalooga maja. Muuseumi püsiekspositsioon tutvustab Saatset kui vana kirikuküla ja selle lähiümbruse külade ja inimeste lugusid. Atraktiivse püsinäituse abil saab põhjaliku ülevaate setodele olulistest tegevustest igapäeva elus ja tunnetada selle unikaalse kultuuri olemust.

Setomaa looduse ilu saab nautida muuseumi juurest algaval MATKARAJAL.

Kohalikku loodust võib ka kauemaks nautima jääda, sest muuseum pakub majutust kahes õuealal asuvas suvemajakeses.

Saatse muuseum on kui pihlaka marjakobar, mis sümboliseerib ühe elutsükli lõppu selle küpsuses, mida on esemed muuseumis.

Pihlakas kaitseb kogu seto kultuuri ja selle pärle Saatse muuseumis, mis on konsentratsiooniks Saatse nulga vaimsusest. See marjakobar on viiv enne seda, kui kõik muutub mälestuste mälestuseks. Läbi selle paikonna vaimsuse tõuseb kunagi jälle põrmust uus kultuur, milles on lahustunud kõige väärtuslikum minevikust. Pihlakas on see puu, millele seto toetub – pihlakas on vägi.