Setomaa Muuseumites avatakse Luca Berti fotonäitus „Vana ja vahtsõnõ Setomaa“

1913. aastal korraldas Eesti Rahva Muuseum koostöös fotograaf Johannes Pääsukesega suure fotoretke, mille käigus Pääsuke tegi 317 ülesvõtet. 110 aastat hiljem, 2021 aasta alguses võttis Setomaa Muuseumidega ühendust Taanis elav ja töötav Itaalia fotograaf Luca Berti ning avaldas soovi sedalaadi retk läbi Setomaal uuesti läbi teha.

Näitusel oleva fotoprojekti jaoks külastas Luca Berti kolmel korral Setomaad ja tema eesmärgiks oli sarnaselt Johannes Pääsukusele portreteerida Setomaa inimesi, taluarhitektuuri ja maastike. Sellega Berti sarnasus Johannes Pääsukesega aga ei lõppe. Bertit tuntakse kui aeglase fotograafia meistrit. Ta liigub jalgrattal, pildistab analoog-laiformaatkaameraga ja kasutab ilmutades vaid traditsioonilisi pimikutehnikaid.

Luca Berti on ennast tutvustanud järgmiselt: „Fotograafia andis vabaduse ja võimaluse eneseväljenduseks. Ma töötan oma silmadega ja pean seda oma parimaks oskuseks, sest ma tunnen, et käelises töös ei ole ma nii osav. Ma ei oska maalida ega joonistada, aga kaamera võimaldab mul sisuliselt maalida ilma käsi kasutamata. Sõna fotograafia tuleneb kreeka keelest ja  tähendab valgusega joonistamist. Ja see ongi fotograafia olemus minu jaoks.“

Setomaa Muuseumite direktor Anneli Seim ütles, et koostöö Luca Bertiga on muuseumi jaoks esmakordne kogemus teha rahvusvahelisel tasandil koostööd nii maineka fotograafiga. "Kolm aastat kestnud koostöö tulemust saamegi täna imetleda ja sarnaselt Johannes Pääsukesele, kelle fotod jäid Eesti Rahva Muuseumisse, jäävad Luca fotod täiendama Setomaa Muuseumide kogusid," lisas ta

Luca Berti on Firenzest pärit vabakutseline fotograaf, kes on üle 20 aasta elanud ja töötanud Taanis. Ta on lõpetanud Milanos Itaalia Fotograafiainstituudi, töötanud aastatel 2000–2012 moefotograafina ning alates 2012. aastast pühendunud Põhja- ja Baltimaade 21. sajandi maaelu kajastavale dokumentatsiooniprojektile. Tema loomingut on esitatud arvukatel näitustel Taanis, Norras, Lätis, Soomes, Itaalias, Saksamaal ja Eestis.