Saatse muuseum tähistab 50 aasta juubelit

Muuseumist riigipiirina kehtiva kontrolljooneni on vaid 250 meetrit, mis on jätnud oma jälje ka muuseumi tegevusele, kuna muuseumisse jõudmiseks tuleb ületada Vene Föderatsiooni piir. Seetõttu markeerib ka Saatse muuseum Ida ja Lääne kultuuri ristumiskohta, rääkides lugu seto rahvast, kes pole rebitud mitte ainult kahe erineva riigi, vaid suisa erinevate väärtusruumide vahele.

Juunis 2024 tähistatakse Saatse muuseumi juubelit terve kuu vältel. Juubelikuu avame Tartu Kunstikooli õpilaste maalipraktikaga Saatse muuseumis. Õpilaste töödest koostatakse pop-up näitus, mis jääb avatuks juunikuu lõpuni. 25. juunil avatakse muuseumis Arvo Kukumäe isikunäitus ning lisaks toimub muuseumi kunagise juhi, kunstnik Renaldo Veeberi seinamaali „Kündja“ animeeritud verisooni avamine.

Lisaks toimub muuseumi kunagise juhi, kunstnik Renaldo Veeberi poja, Artur Veeberi teose avamine, mis on pühendatud tema isa mälestusele.  8. juunil toimub ka Saatse kandi tähtsündmus – Satserinna Sõirapäev. See sündmus tutvustab Saatse piirkonna "kohupiimanulga" traditsioone ja tõstab esile Setomaa tunnustoidu – sõira.

Juubelikuu kõige pidulikum päev, muuseumi sünnipäev leiab aset  aga 25. juunil, mille kava on alljärgnev.

11:30 Saatse kalmistul muuseumiasutaja Viktor Veeberi mälestusminutid

12:00 Pidulik aktus muuseumi õuealal (vihmase ilma korral majas)

13:00 Sõnavõtud

13:30 Raamatu „Maja täis lugusid“ esitlus

13:45 Arvo Kukumägile pühendatud näituse „Kuku tuba“ avamine

14:15 Animeeritud reproduktsioon Renaldo Veeberi freskost „Kündja“ avamine

14:30 Kohvilaud

15:00 Vaba aeg: võimalus osaleda muuseumi metsas matkal „Piiri peal kõnd“ ning näituse „Kuku tuba“ kuraatoritunnis.

Päeva kureerib Rutt Riitsaar.

Tule ja tähista koos meiega Saatse muuseumi juubelit, avasta Setomaa kultuuri ja naudi erilisi hetki piiril asuvas muuseumis!

Saatse muuseumi juubelikuu on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 lisaprogrammist.
 

Kohtumiseni Saatses!