• 01.05.2020 - 30.09.2020  Värska Talumuuseum

  Üte talo näpotüü - Linda Leheveer

  Üte talo näpotüü on Värska talumuuseumi kõige pikema traditsiooniga näitus. Esimest korda olid muuseumi rõivaaidas eksponeeritud ühe pere erinevatel aastakümnetel ja mitmesugustes tehnikates  valmistatud tööd 2000. aastal.

  Tänavu saate tutvuda Põhja-Setomaa naise Linda Leheveere töödega, millest näitusele mahtus siiski ainult väike osa.

   

  Linda Leheveer on sündinud 9.07.1933. aastal endisel Petserimaal Mäe vallas Mikitamäe külas Lohu talus talupidaja tütrena.

  Tänu Linda tütrele ja tütretütrele jõudsid väga paljud tema valmistatud käsitööd (lisaks tarbeesemed, fotod ja arhiivimaterjal) muuseumikogusse. Käsitööst on ruumipuudusel näitusel eksponeeritud ainult väike osa.

  Tütar Astrid kirjutas: „ Minu emale oli antud tohutu käsitööanne. Ta suutis teha oma kätega kõikvõimalikke sisustustekstiile ja rõivaid. Ta õmbles, kudus, heegeldas. Kangastelgedel vaipade kudumine ja tikkimine sai tal selgeks juba lapseeas. Ükski jõulupüha ei möödunud ilma kootud sokipaarideta. Alati jagus neid kõikidele lastele ja lastelastele. Viimati õmbles ta mulle kardinad ja voodikatte.”

   Linda Leheveer oli Mikitamäe leelokoori Helmine üks asutajaliikmeid (Koor asutati 15.02.1989) ja koori eestlaulja ning rahvatantsurühma Hõbehall tantsija pea elupäevade lõpuni.