Muuseumikonverents Reegi majas ja uue ekspositsiooni avamine Saatse muuseumis

Saatse muuseumi uue püsiekspositsiooni pealkirjaks on „Õgal as’al omma piiri“ ning selle väljatöötamisel on peamiseks partneriks Blueray OÜ, kes oma tutvustusekski ütleb, et nende kirg on visualiseerida ajalugu. Arvestades Saatse muuseumi asukohta ning asjaolu, et näituse keskmes on setod, seame esikohale identiteedi ja kultuuriga seotud piirimõisted ja nende erinevad aspektid. Setomaa on unikaalne ja omapärane piiriala ning siinsete piiride muutumine on oma jälje jätnud ka siin elavatesse inimestesse.

Lisaks valitud esemetele ja lugudele aitavad piiri lahti mõtestada ka interaktiivsed Euroopa ja Setomaa kultuurikaardid. Need on loodud ekstra Saatse uue ekspositsiooni tarbeks ja teisi samasuguseid mujalt ei leia. Samuti aitab inimlikust seisukohast piiritemaatikat avada erinevate lugude põhjal loodud joonisfilm, mille peategelane Ode peab elu jooksul kohanema nelja erineva riigikorraga.

Täiendust saab ka Saatse muuseumi väliala. Endiselt on võimalik jalutada piiriäärsel kilomeetri pikkusel loodusrajal, kus peale loodustarkuste kogumise saab üsna lähedalt näha ka kuidas Eesti-Vene piir maastikus kulgeb ja kuidas märgistatud on. Õueekspositsiooni lisandub ka mobiilirakendusena toimiv maastikumäng „Väigokõnõ Setomaa“, mis viib mängijad rändama Setomaa erinevatesse nulkadesse. Orienteerumismäng hõlmab ca 2 ha suurust maala, kuhu tekib omalaadne mini-Setomaa koos 12 nulgaga. Rännakul saab tegevusülesannete abil tuttavaks mõiste „piir“ erinevate tähendustega ja selgemaks ka Setomaa jaotumine nulkadesse. Mujal Eestis sellist määratlust ei tunta.

13. mai pühendamegi Setomaa Muuseumides täielikult piiriga seonduvatele teemadele. Päeva esimeses pooles saab osaleda Reegi majas Värskas muuseumikonverentsil, kus muuhulgas arutletakse keele- ja religioonipiiride üle, räägitakse väikerahvaste enesepiiritlemisest ning loomulikult Saatse uue ekspositsiooni sünnist. Esinejateks on Merily Marienhagen (Setomaa Muuseumid), Mairo Rääsk (Blueray OÜ), Ahto Raudoja (Seto Instituut), Andreas Kalkun (folklorist), Aimar Ventsel (etnoloog ja sotsiaalantropoloog) ja Indrek Park (keeleteadlane). Konverentsile järgneb uue ekspositsiooniala avamine Saatse muuseumis koos kõnede ja peoga.

Olete oodatud osa saama!

11-16 Setomaa Muuseumide konverents Kindral Reegi majas (Pikk 29, Värska), otseülekannet võimalik jälgida ka veebi vahendusel Setomaa Muuseumid youtube'i kanalil - https://youtu.be/9dyS6c0RiIQ.

17-20 Saatse muuseumi uue ekspositsiooni avamine (Saatse muuseum, Samarina küla)

*Värskast Saatsesse on võimalik saada ka tellitud bussiga, mis väljub Reegi maja juurest kell 16.15 ja sõidab tagasi Värskasse kell 20.00.