Trükised

SAATSE MUUSEUM

setumaa muuseumid 1

Sari  SETUMAA MUUSEUMID

Kirjastus Arheoloogiakeskus

Koostaja  Mare Aun

Tõlkijad  Tiina Mällo, Liis Soon, Oksana Šmeljova

Mõõt  170 × 240 mm

Lehekülgi   96 lk

Formaat  pehmekaaneline

Keel  eestikeelne

Ilmumisaasta  2005

ISBN   9771736281001


Raamatu sissejuhatavas artiklis iseloomustab etnoloog Mare Piho lühidalt Setumaa muuseume, rõhutab nende suurt vastutust mälu säilimise ja setu kultuuri tulevikuvõimaluste ees ning peab eriti oluliseks Setumaa muuseumide eripära ja selle säilitamise vajadust tulevikuski.
Saatse muuseumi käsitlevas osas leiab esiletõstmist selle muuseumi eriline koht setu meestekultuuri tutvustajana: meeste poolt asutatuna on sinna toodud või kogutud rohkesti just setu meeste endi valmistatud ning nende poolt kasutatud tööriistu, tarbeesemeid jm.
Raamatus käsitletakse samuti Saatse muuseumi tööpiirkonna varasemat ajalugu muinasajast tänapäevani (Arvis Kiristaja), Saatse muuseumi asutamislugu ja käekäiku rajamisest kaasajani (Renaldo ja Natalja Veeber) ning antakse ülevaade olulisematest seal säilitatavatest etnograafilistest ja kultuuriloolistest esemetest (Mare Piho). Sisaldab inglise keelseid artiklite kokkuvõtteid.

SETO TALUMUUSEUM

seto talumuuseum

Sari  SETUMAA MUUSEUMID

Kirjastus SETO TALUMUUSEUM

Koostaja  Mare Aun

Tõlkija  Tiina Mällo

Mõõt  240 × 168×8 (mm)

Lehekülgi   112 lk

Formaat  pehmekaaneline

Keel  eestikeelne

Ilmumisaasta  2014

ISBN   9789949961207


Setumaa muuseumide sarja eesmärk on senisest põhjalikumalt tutvustada Setomaa muuseume. Käesolev artiklite kogumik on välja antud Seto Talumuuseumi 20 sünnipäeva puhul. Rikkaliku pildimaterjaliga täiendatud raamatust võib lugeda Seto Talumuuseumi saamisloost ning lähemalt muuseumi kogudest, kuid ka Värska ümbruse asustusest alates muinasajast ning ülevaadet Põhja-Setomaal tegutsenud leelokooridest ja kuulsamatest laulikutest. Sisaldab inglise keelseid artiklite kokkuvõtteid.

SETO KODO

Kirjastus HILANAMORO

Koostajad Tiiu Kunst, Ilmar Vananurm

Tõlkija Interlex OÜ

Mõõt 147 × 210 mm

Lehekülgi   40 lk

Formaat  pehmekaaneline

Keel  eestikeelne

Ilmumisaasta  2007

ISBN   9789949150793


Setomaast, Seto Talumuuseumist, seto kodust ja elust 20. sajandi algupoolel.

Kokkuvõte inglise keeles. Sisaldab bibliograafiat.

Raamat on läbimüüdud.

20 KIRIVÄT KEVÄJÄT – SETO PITSI PÄEVADE KOGUMIKALBUM

20kk

Sari SETO TALUMUUSEUM

Koostaja Tiiu Kunst

Tõlkija  Maris Andreller

Mõõt 200 × 200 mm

Lehekülgi   49 lk

Formaat  pehmekaaneline

Keel  eestikeelne

Ilmumisaasta  2015

ISBN   9789949961214


Kogumikalbum annab ülevaate seto pitsivõistluse sünniloost ja valminud uusloomingulistest pitsitöödest.  Sisaldab rohkelt pildimaterjali.

Kui vanasti kaunistati värvilise seto pitsiga väga väheseid tekstiile: naise peakatte – liniku otsi, mõrsja ikulina ehk suurätti, käterätte ja ikoonilinu, siis pitsivõistluse läbi on ahvatletud leidma uusi pitsi kasutusvõimalusi, algul vaba teemana, hiljem suunatult. Sündinud palju väga erilisi esemeid vana, 19. sajandi keskel kasutusse tulnud ja 20. sajandi keskpaigaks unustatud pitsidega, lisaks põnevat omaloomingut kooliõpilastelt ja täiskasvanutelt.

SETUMAA KOGUMIK 6. Uurimusi Saatse Seto Muuseumi auks

setumaa kogumik

Koostajad Mare Aun, Tea Korela

Tõlkijad  Tiina Mällo, Mare Aun, Igor Tõnurist

Mõõt 240x170x17 (mm)

Lehekülgi   296 lk

Formaat  pehmekaaneline

Keel  eestikeelne

Ilmumisaasta  2014

ISBN   9789949915415


Tallinna Ülikooli Ajaloo Instituudi, MTÜ Seto Adõr ja MTÜ Arheoloogiakeskus koostööna valminud kogumik on seekord pühendatud Eesti-poolse Setomaa kõige vanemale muuseumile – Saatse Seto Muuseumile, mis tähistas 25. juunil 2014 oma 40. sünnipäeva.

Raamatus on kaheksa artiklit kaheksalt autorilt. Nagu Setumaa kogumikele tavaks, on selleski raamatus nii üldisemaid kui ka kitsamaid teemasid käsitlevaid uurimusi. Saatse Seto Muuseumile pühendatud «Setumaa kogumik 6» on mõeldud nii erialateadlastele kui kodu-uurijatele, muuseumitöötajatele, õpetajatele, kooli- ja üliõpilastele, kõigile neile, kes tunnevad huvi Setumaa varasema ja lähiajaloo ning kultuuri vastu.