Obinitsa muuseumimaja

Obinitsa Muuseumimaja

 

Obinitsa muuseumi maja läbib hetkel uuenduskuuri ja on seetõttu külastajatele suletud – uus ekspositsioon avatakse 3. juunil 2019! 

 

Obinitsa muuseumimaja asub Obinitsa külas. Hubases muuseumis saab kogeda Setomaa omapärast kultuuri ja ajalugu, osaleda erinevates õpitubades ja üritustel. Muuseumitunnis on võimalik saada  põhjalikum sissevaade mõnda seto kultuuri valdkonda – näiteks seto laulu või rahvarõivaste teemal. Enamik muuseumikogu esemeid on pärit ümbruskonna küladest, eriti väärtustame seto naiste peent käsitööd.

Muuseumi rajajaks oli särtsakas kohalik raamatukogujuhata Liidia Sillaots (05.03.1933 – 22.10.2016), kes tahtis luua kohta, kus saab kodulugu ja Setomaa eripärasid tutvustada nii õpilastele kui täiskasvanutele.

Obinitsa muuseumimaja ajalugu on kirju. Algselt ehitati hoone 1922. aastal Maksi Ilvese poolt oma pere noorte jaoks, ent müüdi ära. Aastatel 1945-1965 oli majas Võru Kooperatiivi pood, 1965-1994 raamatukogu. Pärast raamatukogu kolimist teistesse ruumidesse hakkasid liikuma jutud, et hoonesse võiks teha baari. Liidia Sillaotsal õnnestust hoone sellist rakendust ära hoida ning 3. juunist 1995 on selles majas muuseum.